Logman a.s.


Diéta pacientov

Energia
U pacientov liečených peritoneálnou dialýzou, ak majú normálnu telesnú hmotnosť alebo nadváhu, môže byť potrebné znížiť príjem kalórií (tukov a cukrov), aby sa kompenzoval príjem kalórií vstrebaných z dialyzačného roztoku.

Hemodialyzovaní  pacienti ťažšie dosahujú odporúčaný príjem energie. V takom prípade sa im odporúča zvýšený príjem potravín bohatých na energiu.

Bielkoviny
Pacienti liečení peritoneálnou dialýzou  potrebujú vysoký príjem bielkovín. Odporúča sa konzumovať potraviny s vysokým obsahom bielkovín.

Hemodialyzovaní pacienti majú zvyčajne dostatočný príjem bielkovín, ak majú dostatočný príjem energie.

Draslík
Pacienti liečení peritoneálnou dialýzou nemusia obvykle obmedzovať príjem draslíka v potrave.

Pacienti liečení hemodialýzou  musia obmedzovať príjem draslíka v závislosti od veľkosti diurézy (množstva moča za 24 hodín). Čím menšia diuréza (menej moča), tým viac treba obmedziť príjem draslíka v potrave. Odporúča sa obmedziť konzumáciu potravín bohatých na draslík, zeleninu variť vo väčšom množstve vody a vodu potom vyliať, zemiaky variť dvakrát a vodu zakaždým vyliať, nepoužívať na varenie tlakový hrniec ani mikrovlnnú rúru (ohrievanie v mikrovlnnej rúre je dovolené).

Fosfor
Odstraňovanie fosforu z tela je nedostatočné pri oboch metódach dialýzy. Treba preto obmedziť príjem potravín bohatých na fosfor (viď tabuľku), resp. obsahujúcich ako aditívum polyfosfáty, a užívať viazače fosfátov (napr. Vitacalcin tbl).


Optimálny denný príjem základných zložiek výživy pre pacientov liečených hemodialýzou a peritoneálnou dialýzou
  Hemodialýza Peritoneálna dialýza Hlavné zdroje
Energia 30 - 35 kcal/kg 25 - 30 kcal/kg* Obiloviny, chlieb, ryža, cestoviny, zemiaky, cukor, tuky
Bielkoviny 1 - 1,2 g/kg ITH** 1,2 - 1,3 g/kg ITH** Mäso, ryby, vajcia, strukoviny, mlieko (povolené množstvo)
Draslík 0,8 - 1 mmol/kg Obmedzenie (na 1 mmol/kg) je nutné len pri zvýšenej hladine v krvi Ovocie, zelenina, ovocné džúsy, orechy, káva, čokoláda, zemiakové lupienky
Fosfor <1000 mg <1200 mg Mlieko, jogurt, syr, vnútornosti, mäkkýše, ryby s kosťami
Sodík 80 - 100 mmol 80 - 100 mmol Kuchynská soľ, údeniny, solené potraviny, konzervy, balené potraviny, hotové jedlá
Tekutiny 500 ml + množstvo moča minulý deň 500 ml + množstvo moča minulý deň + ultrafiltrácia Nápoje, šťavy, omáčky, polievky, huspenina, jogurt

* Zohľadnený energetický obsah dialyzačného roztoku
** ITH = ideálna telesná hmotnosť

Aký má byť príjem tekutín u dialyzovaných pacientov?

Príjem tekutín u dialyzovaných pacientov je ovplyvnený množstvom moča, ktorý ešte vymočia a metódou dialýzy. Pacienti, ktorí vymočia za deň viac ako jeden liter moča zvyčajne nemusia prísne obmedzovať príjem tekutín (a soli - pokiaľ nemajú vysoký tlak krvi).

Pacienti liečení peritoneálnou dialýzou  môžu v závislosti od koncentrácie glukózy v dialyzačnom roztoku strácať ultrafiltráciou až dva litre vody denne. Záleží na zložení dialyzačného roztoku a individuálnej funkcii dialyzačnej membrány - pobrušnice (peritonea). Je preto potrebné príjem vody a soli upraviť individuálne podľa rady lekára.

Hemodialyzovaní  pacienti, ak už nemočia, potrebujú výrazne obmedziť príjem vody (optimálne pol litra denne) a soli. Prírastok na váhe medzi dvoma dialýzami nemá presiahnuť 1 kg/deň, resp. celkove medzi dialýzami maximálne 3% "suchej váhy" ("suchá váha" resp. "suchá hmotnosť" je váha (hmotnosť) pacienta v stave optimálnej hydratácie (optimálneho zavodnenia), t.j. keď pacient nie je ani prevodnený, ani dehydratovaný, čiže odvodnený).

Na dosiahnutie tohto cieľa sa odporúča: piť z malých pohárov, používať kocky ľadu, lieky užívať (pokiaľ možno) počas jedla, rátať s obsahom vody v určitých jedlách (napr. v huspenine, v želé, v pudingu, v kréme, v polievke, v zmrzline, v jogurte), piť vodu z džbána, v ktorom je naliate množstvo vody určené na celý deň (na 24 hodín), od smädu jesť cukríky bez cukru (a žuvať žuvačky bez cukru) a ovocie (podľa odporúčaného obsahu draslíka) a obmedziť príjem kuchynskej soli, úplne vylúčiť jedlá s vysokým obsahom soli (tavené syry, údeniny, jedlá konzervované soľou (nasolené), polievky, koreniny, masox, extrakty z kvasníc, vyplachovať si ústa a používať rúž na suché pery.

Vitamíny a stopové prvky.

Pacienti s chronickým zlyhaním obličiek môžu mať určitý nedostatok vitamínov, ten však nebýva veľký. Na dialýzach býva zvykom predpisovať im vitamíny skupiny B, vitamín C a kyselinu listovú (acidum folicum).

Vitamíny A a E sa bežne nezvyknú predpisovať pre riziko hypervitaminózy (predávkovania). Avšak vitamín E môže mať u týchto pacientov určitý preventívny účinok vo vzťahu k ochoreniu srdcových (koronárnych) tepien.


Odporúčaný príjem vitamínov pri chronickom zlyhaní obličiek
  Odporúčaný príjem   Odporúčaný príjem
Thiamín (B1) 1,5 mg Kyselina pantoténová 10 mg
Riboflavín (B2) 1,7 mg Biotín 300 µg
Pyridoxín (B6) 10 mg Kyselina listová 1 mg
Cyanokobalamín(B12) 6 mg Vitamín C 60 mg
Nikotínamid* 20 mg    

* nie je to nikotín!

Stopové prvky
U pacientov s chronickým zlyhaním obličiek sa môže vyskytnúť nedostatok zinku, medi, mangánu a chrómu. Liečba železom je neodmysliteľnou súčasťou liečby málokrvnosti u dialyzovaných pacientov.